Navigacija
Bendraujame
Remėjai
Lietuvos geležinkeliai

UAB “Apastras”

UAB \“Grafija\”

UAB \“GELSAUGA\”

Pajūrio regioninio parko direkcija

Pasienietis parodos – „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje“ bendraautoris

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmai, bendradarbiaudami su Vytautu Šaikumi, Rolandu Česūnu, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Asmens dokumentų išrašymo centru prie LR VRM bei Valstybės dokumentų technologinės apsaugos tarnyba prie FM, parengė parodą „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje“.

Parodoje eksponuojami originalūs muziejuose, privačiose kolekcijose, įstaigose sukaupti asmens tapatybės ir kelionės dokumentai, išduoti nuo Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų.

Pateikti skirtingais laikotarpiais – Rusijos imperijos laikais, Pirmojo pasaulinio karo metais Vilnijos ir Klaipėdos krašte išduoti dokumentai; po Lietuvos Respublikos nepriklausomybės 1918 m. vasario 16 d. paskelbimo pirmaisiais metais naudoti vidaus ir užsienio pasai; karo ir pokario metais, sovietmečiu išduoti dokumentai; atkurtos Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu naudoti asmens tapatybės ir kelionės dokumentai. Eksponuojamas ir vienintelis Lietuvoje išlikęs originalus dokumentas su viena iš kelių tūkstančių Antrojo pasaulinio karo metais japonų diplomato Čiunės Sugiharos (Chiune Sugihara) išduotų vizų.

Parodoje taip pat bus pristatomi dokumentai, išduoti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikams Rusijos imperijos Kauno gubernijoje.

Parodos lankytojai galės susipažinti su pirmaisiais nepriklausomybės metais užsienio atstovybėse išduotais Lietuvos Respublikos užsienio pasais ir vėlesniu laikotarpiu naudotais diplomatiniais bei užsienio pasais karo aukoms šelpti. Eksponuojami nepriklausomybės laikotarpiu šalies gyventojams išduoti vidaus pasai, leidimai svetimšaliams gyventi Lietuvoje, palengvinto pasienio susisiekimo kortelės ir leidimai. Eksponatai primins laikotarpį, kai Lietuva buvo okupuota ir aneksuota SSRS ir kai 1941 m. vasario 8 d. buvo įvesta bendra SSRS pasų sistema.

Parodos eksponatai leis palyginti tarpukario Lietuvoje ir po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo išduotus asmens tapatybės ir kelionės dokumentus.

Vienas parodos rengėjų R. Česūnas yra Pasieniečių klubo narys, VSAT tarnavęs nuo 1991 m. Tarnybą sienos apsaugoje jis baigė 2005 m. būdamas VSAT Sienos apsaugos valdybos viršininko pavaduotoju.

1958 m. Krasnojarsko krašte, politinių kalinių šeimoje, gimęs A. Česūnas asmens tapatybės dokumentais ir jų kolekcionavimu pradėjo domėtis dar 1980 m. Buvęs pasienietis anksčiau yra surengęs keletą parodų. Dabar jis aktyviai dalyvauja visuomeninėje veikloje: yra ne tik Pasieniečių klubo, bet ir Atsargos karininkų sąjungos narys.

Anot kolekcininko, šioje parodoje eksponuojama tik kelios dešimtys vertingiausių iš daugiau nei šimto asmeninės kolekcijos dokumentų.

Paroda „Asmens tapatybės ir kelionės dokumentai Lietuvoje“ Valdovų rūmų Lankytojų vestibiulio auditorijoje veiks iki 2019 m. vasario 16 d. Lankymas nemokamas.

 

Parengė Marius Zemenskas VSAT Prevencijos sk. vyriausiasis specialistas, Pasieniečių klubo narys,

 pagal: LDK Valdovų rūmų info centro ir R. Česūno pateiktą informaciją.

 

Nuotraukos teksto autoriaus

Komentarai
Komentarų dar neparašyta.
Rašyti komentarą
Vardas:

Patvirtinimo kodas:
Patvirtinimo kodas


Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungtiarba užsiregistruoti, jeigu norite balsuoti.

Nėra reitingų.
Prisijungti
Prisijungimo vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
Šiandien


Gimimo dienos niekas nešvenčia!
Žurnalai
Paklausykite radijos
Klausykite į sveikatą!
Lietuvos radijas
Žinių radijas
VIDEO

PAVERGTŲJŲ SUKILIMAS Filmas apie Lietuvos žmonių tautinę išsivadavimo kovą su sovietų okupacija.

Žiūrėti čia

Prevencijos skyriaus parengtas filmukas apie birželio 29 d. Vilniuje minėtus Pasieniečių dieną ir VSAT 100-metį.

Žiūrėti čia

VSAT leidinys “Valstybės sienos apsaugos tarnybai - 100”

Žiūrėti čia

Istorinis filmas, skirtas valstybės sienos apsaugos 100-mečiui

Žiūrėti čia

Pavojingas pasieniečių darbas – BTV ekranuose nuo spalio 5 d. Visas laidas galite peržiūrėti adresu:

http://lnkgo.alfa.lt/visi-video/pasienio-sargyba/list

Lietuvos karių dienos minėjime pademonstruotas DW filmuota medžiaga apie Ukrainos-Rusijos pasienį (Eng)

Žiūrėti čia

Originali Lietuvos geležinkelių dovana Lietuvos 100-mečio proga
PARODOS
Užkrauta per 0.04 sekundes
2,790,748 unikalūs lankytojai