Navigacija
Bendraujame
Remėjai
UAB “Apastras”

Pajūrio regioninio parko direkcija

Buvo, yra ir bus ! Jonas Jankauskis

Straipsnių serijos apie pirmuosius 1990-jų pasieniečius tęsinys. Juos rengia Valstybės sienos apsaugos skyriaus darbuotoja ir mūsų klubo narė Loreta Dumbauskienė

 

Pirmieji pasieniečiai. Jonas Jankauskis – ištikimas tarnybai 27-erius metus

Prevencijos skyrius tęsia rašinių seriją „Pirmieji pasieniečiai“. Tai yra neilgi pasakojimai apie tuos mūsų kolegas, kurie į sienos apsaugą atėjo tuoj pat po Nepriklausomybės atkūrimo 1990-aisiais. Šios publikacijos herojus ‒ vienas pirmųjų Nepriklausomos Lietuvos valstybės sienos saugotojų vidaus tarnybos vyr. puskarininkis Jonas Jankauskis. Šiuo metu Jonas tarnauja VSAT Pagėgių rinktinės Bardinų užkardoje jaunesniuoju specialistu ir saugo sieną su Rusija.

J. Jankauskis gimė 1969 m. liepos 26 d. Pagėgiuose. Pagrindinę mokyklą (9 klases) baigė Lumpėnų kaimo mokykloje. Po baigimo įstojo į tuometinę Utenos 58-tą profesinę technikos mokyklą. 1987 m. įsidarbino Tauragės mėsos kombinate. Netrukus buvo pašauktas ir į sovietinę armiją. Tarnauti teko tolimame Altajaus krašte raketinės bazės aptarnavimo kuopoje gaisrininku.

9-ojo dešimtmečio pabaigoje, Lietuvoje prasidėjus išsivadavimo sąjūdžiui, Jono artimieji atsiųsdavo spaudą, bukletus, iš kurių Altajaus krašte tarnaujantys lietuviai sužinodavo apie įvykius gimtinėje. Tai labai veikė toli nuo tėvynės atsidūrusių 12 jaunuolių. Kaip prisimena J. Jankauskis, pas juos netgi buvo atvykęs štabo generolas. Surinkęs kareivukus iš Lietuvos jis agitavo juos nebėgti, tarnauti iki galo, nes už pabėgimą iš sovietų armijos grėsė baudžiamoji atsakomybė. Esą pabaigę tarnybą lietuviai galėsią daryti, ką panorėję.

Iš armijos J. Jankauskis grįžo 1990 m. gegužę. Į mėsos kombinatą dirbti nebegrįžo, nes tuo metu jau vyko virsmas ekonomikoje, keitėsi struktūros. Jo, kaip baigusio specialiuosius mokslus, kvalifikacija buvo aukštesnė už kai kurių ten dirbančių brigadininkų, be to, Jono žodžiais tariant, ten „buvo susibūręs savas ratas“.

1990 m. liepą J. Jankauskis Šilutėje jau registravosi į Krašto apsaugą, o rudenį buvo pakviestas saugoti valstybės sienos. Kartu su juo tarnauti savanoriais atėjo ir klasės draugai – Remigijus Lendraitis bei Kęstutis Andriukaitis (deja, abu yra nukentėję avarijose). Tris bendraklasius paskyrė į Panemunės pasienio kontrolės postą (PKP), kuriam vadovavo Virginijus Komskis (dabar jis yra Pagėgių meras).

Per 1991-ųjų sausio įvykius ir Maskvos pučo metu J. Jankauskis dirbo poste. Incidentas Panemunėje įvyko kaip tik pučo metu, kai į postą atvažiavo sovietų karių pilnas sunkvežimis „Ural“. Jame buvo susėdę gal trys dešimtys kareivių. Jie iššoko iš mašinos – visi su neperšaunamom liemenėmis, šalmais, ginkluoti automatiniais šautuvais. Pasieniečiai buvo gavę nurodymus iš Vilniaus, kad į tarnybą ateitų neuniformuoti, dokumentus paslėptų, poste nebudėtų, o teritoriją stebėtų iš toliau. Todėl jie buvo įsikūrę gretimame name pas ten gyvenusią mokytoją, iš kur vykdė posto stebėjimą.

Sovietų kariai, nieko neradę poste, pasuko tiesiai į tą namą, kur slėpėsi pasieniečiai. Pastarieji per antrą namo aukštą kitoje pastato pusėje esančiomis gaisrinėmis kopėčiomis pasišalino. Nubėgę į miestelio pakraštį jie įsimaišė tarp vietinių gyventojų, susirinkusių stebėti įvykių. Dokumentus pareigūnai nešėsi krepšiuose. Okupantų kariai į konfliktą su civiliais gyventojais nesivėlė, susėdo į sunkvežimį, prie jo prikabino pasieniečių vagonėlį ir nusitempė jį į Sovetską. Vagonėlis buvo grąžintas ne greitai, gal po kokių metų, prisimena pasienietis.

Po pučo žlugimo įtampa pasienio postuose atslūgo. Pasieniečiai pradėjo gauti ginklus. Nors, anot J. Jankauskio, jų nebuvo užtektinai: „Gavome vieną „Makarovą“ ir keisdavomės palikdami pamainą“. Ginkluotė pradėjo gėrėti nuo 1993-1994 m., kai pasieniečius pasiekė labdara iš Vakarų valstybių. Netrukus sekė ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos reorganizacija bei pavaldumo pasikeitimas iš krašto apsaugos į vidaus reikalų sistemą. Keitėsi ir pareigūnų uniformos. Kaip pabrėžė J. Jankauskis, policininkų uniformų niekas nesirengė – dar kurį laiką nešiojo kariuomenės, kol buvo pasiūtos pasienietiškos.

J. Jankauskis Panemunės poste tarnavo iki 1998 m. Po to dvejus metus patruliavo pasienio ruože. Kai panaikinus Pagėgių užkardą buvo įkurtos Plaškių ir Bardinų, pareigūnai pasiskirstė į jas. Paklausus, kaip sekėsi pasienietiška ilgametė tarnyba, ar daug paskatinimų gavo, o gal ir nuobaudų,  Jonas šyptelėjo, kad visko pasitaikė – ir nuobaudų, ir paskatinimų... „Tarnyba nebuvo lengva. Rusai sienos beveik nesaugojo. Šią sieną laikė tik ekonomine. Net patys rusų pasieniečiai padėdavo atgabenti kontrabandines cigaretes, alkoholinius gėrimus ir kita prie sienos. Ir mūsų pajėgos nebuvo pakankamos – į 45 km ruožą pėsčiomis išeidavo 2 pasieniečiai. Gal tik antri metai, kai prie valstybės sienos pradėjo statyti ženklus, tada ir rusų pasieniečiai pradėjo saugoti kaip tikrą valstybės sieną. Mūsų padėtis pagerėjo tik įrengus stebėjimo sistemas. Tada, galima sakyti, sieną iš savo pusės „užrakinome“ nuo kontrabandos. Taip jau yra kokie 8-eri metai“.

Nors 48-erių J. Jankauskis sieną su Rusija saugo jau 27-tus metus, bet pagal Vidaus tarnybos statutą dar gali tarnauti 7-erius. Ir niekur iš šios tarnybos Jonas nesiruošia trauktis.

J. Jankauskis yra apdovanotas Lietuvos kariuomenės kūrėjo savanorio medaliu, VSAT jubiliejiniu ženklu „Savanoris pasienietis“, už nepriekaištingą ir pavyzdingą tarnybą VSAT pasižymėjimo ženklu „Pavyzdingas pasienietis“ (sidabro spalvos) ir visų 3-jų laipsnių VSAT pasižymėjimo ženklais „Valstybės sienos apsaugos sargyboje“.

Komentarai
Komentarų dar neparašyta.
Rašyti komentarą
Vardas:

Patvirtinimo kodas:
Patvirtinimo kodas


Reitingai
Balsuoti gali tik nariai.

Prašome prisijungtiarba užsiregistruoti, jeigu norite balsuoti.

Nėra reitingų.
Prisijungti
Prisijungimo vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
Šiandien


Greitai gimtadienį švęs:
Saulius STRIPEIKA
Gediminas ZAUTRA
Žurnalai
Paklausykite radijos
Klausykite į sveikatą!
Lietuvos radijas
Žinių radijas
VIDEO

PAVERGTŲJŲ SUKILIMAS Filmas apie Lietuvos žmonių tautinę išsivadavimo kovą su sovietų okupacija.

Žiūrėti čia

Prevencijos skyriaus parengtas filmukas apie birželio 29 d. Vilniuje minėtus Pasieniečių dieną ir VSAT 100-metį.

Žiūrėti čia

VSAT leidinys “Valstybės sienos apsaugos tarnybai - 100”

Žiūrėti čia

Istorinis filmas, skirtas valstybės sienos apsaugos 100-mečiui

Žiūrėti čia

Pavojingas pasieniečių darbas – BTV ekranuose nuo spalio 5 d. Visas laidas galite peržiūrėti adresu:

http://lnkgo.alfa.lt/visi-video/pasienio-sargyba/list

Lietuvos karių dienos minėjime pademonstruotas DW filmuota medžiaga apie Ukrainos-Rusijos pasienį (Eng)

Žiūrėti čia

Originali Lietuvos geležinkelių dovana Lietuvos 100-mečio proga
PARODOS
Užkrauta per 0.08 sekundes
3,068,446 unikalūs lankytojai