Naujausi straipsniai
Navigacija
Bendraujame
Remėjai
Lietuvos geležinkeliai

UAB “Apastras”

UAB \“Grafija\”

UAB \“GELSAUGA\”

Pajūrio regioninio parko direkcija

KVIETIMAS Į TALKĄ

Š.m. liepos 21 d. Klaipėdos būrio nariai organizuoja jau trečią sueigą-talką Kukuliškių pakrantės artilerijos baterijos pastato-bunkerio atkasimo darbams ir kviečia Pasieniečių klubo narius – entuziastus, prisidėti prie talkos siekiant tikslo įkurti šiuose statiniuose Pasieniečių muziejų.

Regioninių būrių vadai artimiausiu metu gaus visą informaciją dėl šio renginio.

 

Dėkingi klaipėdiečiai


Buvusios Pasvalio užkardos pasieniečių sueiga muziejuje

Šiemet Pasieniečių diena buvo švenčiama minint Lietuvos Nepriklausomybės 100-metį. Ta proga paskutinį birželio šeštadienį į Pasvalį susirinko  buvusios Pasvalio užkardos pasieniečiai ir darbuotojai.

Pasieniečių susitikimas buvo organizuotas Audriaus Mažuolio, Pasvalio krašto muziejaus ir dabartinės VSAT Pagėgių pasienio rinktinės Bardinų užkardos vado ir Pasieniečių klubo nario Giedriaus Ranonio pastangomis. Pagalbos ranką ištiesė ir dabartinės VSAT Pakrančių apsaugos pasienio rinktinės Šiaulių užkardos vadovai.

Renginys prasidėjo Šv. mišiomis už žuvusius ir mirusius kolegas Pasvalio  Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Šia proga buvo pagerbtas 1941 m. birželio sukilimo metu žuvęs pasienietis Mykolas Repšys. Saločių miestelyje prie paminklo žuvusiajam pasieniečiai padėjo puokštę gėlių, pagerbė jo atminimą.

Po mišių susirinkimas persikėlė į Pasvalio krašto muziejų, kur dalyvių laukė muziejininkų paruošta Pasvalio užkardos ekspozicija. Čia vyko ir pagrindinė užkardos darbuotojų sueiga. Sugiedojus Lietuvos Respublikos himną, susitikimo vedėjas G. Ranonis pateikė trumpą Pasvalio užkardos istorinę apžvalgą ir pristatė filmą apie Valstybės sienos apsaugos tarnybą. Buvo perskaitytas VSAT vado Renato Požėlos sveikinimas. Pasvalio muziejaus istorikas Gražvydas Balčiūnaitis pateikė informacijos apie Saločių miestelyje žuvusį pasienietį M. Repšį.

Renginį muzikiniais intarpais papuošė Pasvalio muzikos mokyklos moksleiviai. Vėliau buvusius pavaldinius pasiekė vaizdo sveikinimas nuo pirmojo užkardos vado Juozo Kiznio, šiuo metu gyvenančio JAV.

 Pirmieji užkardos pasieniečiai Žydrūnas Strakša, Algirdas Baronas, Stanislovas Balnys, Šarūnas Lelys prisiminė pirmuosius Pasvalio užkardos žingsnius, papasakojo apie sovietinės armijos karių veiksmus Saločių poste, buvo prisiminti ir 1991-ųjų Sausio įvykiai. 

Buvęs Pasvalio užkardos vadas Gintautas Jurgutis prisiminė užkardos raidos etapą, kai pasieniečiai rengėsi Lietuvos stojimui į Europos Sąjungą bei Šengeno erdvę.

Žemiečius Pasieniečių dienos proga sveikino Pasvalio miesto meras  Gintautas Gegužinskas. Pasienietis Audrius Mažuolis dalijosi patirtimi su kokiais sunkumais buvo susidurta, kuriant Pasvalio užkardos ekspoziciją bei išsaugant užkardos istoriją menančius eksponatus. Vėliau buvo apsikeista padėkomis ir apdovanojimais:  Muziejininkas G. Balčiūnaitis už indėlį išsaugant Pasvalio užkardą menančius eksponatus buvusiam Šiaulių rinktinės vadui Vytautui Dabulskiui įteikė Pasvalio krašto muziejaus padėką; majoras G. Ranonis kartu su Šiaulių pasienio užkardos vadybos konsultantu V. Dabulskiu už ilgalaikį bendradarbiavimą, teigiamą pasieniečio profesijos įvaizdžio formavimą bei istorijos puoselėjimą G. Balčiūnaičiui įteikė VSAT garbės ženklą ,,Už nuopelnus valstybės sienos apsaugai".

G. Ranonis visiems dalyviams priminė apie galimybę tapti Pasieniečių klubo nariais. Renginio pabaigoje renginyje dalyvavęs atsargos pulkininkas Arūnas Dudavičius papasakojo apie specialaus liudijimo, skirto pirmiesiems kariams, įsteigimą. Pristatė minėtų liudijimų nuostatus bei renginius, kurių metu šie dokumentai buvo įteikiami.

Pasvalio pasienio užkarda buvo įkurta 1990 m. lapkričio 10 d. Jos pasieniečiai saugojo 55,8 km ilgio Lietuvos valstybės sienos su Latvija ruožą. Nuo 1991 m. užkardos teritorijoje buvo trys kontroliniai sienos perėjimo punktai: Saločių–Grenctalės, Puodžiūnų–Krievgali, Žeimelio–Adžūni. Pasvalio užkarda įėjo į Valstybės sienos apsaugos tarnybos Šiaulių rinktinės sudėtį.  Pirmuoju užkardos vadu 1991 m. liepos 4 d. buvo paskirtas Juozas Kiznis, vėliau užkardos vairą perėmė Vilius Variakojis. Nuo 2000 m. užkardai vadovavo Gintautas Jurgutis. 2010 m. sausio 1 d. iš buvusių šešių Šiaulių rinktinės užkardų liko keturios: prie Pasvalio užkardos prijungta Biržų užkarda. Šiai užkardai vadovavo Vidmantas Papaurėlis.  Lietuvai įsiliejus į Šengeno erdvę ir Valstybės sienai su Latvija tapus vidine Europos Sąjungos siena, 2011 m. sausio 1-ąją Šiaulių rinktinė su jos sudėtyje buvusia Pasvalio užkarda buvo panaikinta.

Daugiau fotografijų iš renginio čia

 

Informacija ir nuotraukos Giedriaus Ranonio

Antrasis bunkerio atkasimo etapas

Š.m. liepos 1 dieną Klaipėdos būrys rinkosi į antrą susitikima atkasti Kukuliškių pakrantės artilerijos baterijos bunkerį.

Ką gi  tenka paminėti pirmo straipsnio apie bunkerio atkasimą eilutes - nors ir nemažos  pajėgos buvo, bet dienos programos maksimum‘o įgyvendinti nepavyko. Ko ir reikėjo tikėtis tai gamtos ir smalsuolių padedamas  smėlis  užkovojo tai ką buvome atkasę. 

Šį kart darbų įkarštyje sulaukėme svečių. Mus aplankė Pasieniečių klubo prezidentas Vaclovas Zabarauskas, kuris savo akimis norėjo pamatyti klaipėdiečių užmojus.

 

Apėjome, aprodėme visus užkampius, planuojamus ir jau nudirbtus darbus. Svečias buvo maloniai nustebintas patalpų visaus būkle. Po apžiūros Klubo prezidentas pasiūlė dar šią vasarą surengti talką Klubo mastu.  Atsiradus 10-20 savanorių būriui būtų galiama svariai prisidėti prie bendro reikalo.  Sulaukę naudingo pasiūlymo Klaipėdos būrys artimiausiu metu paskelbs „talkos“ datą.

 

Kol vyko darbai – pro šalį einantys poilsiautojai labai domėjosi kas čia vyksta, o išgirdę mūsų planus ir siekius  visi pritariamai sveikino ir sakė lauks atidarymo. Kai kurie net stebėjosi, kad šiais laikais dar yra tokių žmonių kurie savo iniciatyva ir nieko neverčiami, už savo pinigus ir aukojamą savo laiką daro tokius dalykus...

Pasiekus gilesnius kultūrinius grunto sluoksnius šiandien aptikta nemažai metalinių radinių, daugumoje tai vinys, armatūros dalys, keletas tuščių gilzių, ir kaip spėjama buvusios bunkerio durys, iš kurių likę tik keturi kampai. Įdomesni atributai bus perduoti Kukuliškių pakrantės artilerijos baterijos šiaurinėje dalyje įkurtam muziejui, kurį prižiūri „Memel Nord“ klubo nariai.

Pakrančių apsaugos baterija – tai Antrojo pasaulinio karo laikų gynybiniai įtvirtinimai prie Baltijos jūros, įrengti Klaipėdos kraštą prijungus prie Vokietijos. Buvo numatytos pastatyti dvi pakrantės artilerijos baterijos. Viena turėjo būti pastatyta Smiltynėje netoli Kopgalio – „Memel Sud“ („Klaipėda – pietūs“), kita – („Klaipėda – šiaurė“) – už Girulių, Kukuliškių kaime. Tačiau buvo baigta tik viena baterija – esanti Kukuliškiuose.

Daugiau fotografijų iš renginio čia

Rolandas Smilingis
Klaipėdos būrio vado pavaduotojas
Su Pasieniečių diena

Prisijungti
Prisijungimo vardas

SlaptažodisDar ne narys?
Registruotis.

Pamiršai slaptažodį?
Prašyk naujo!.
Šiandien


Rytoj gimtadienį švęs:
Aldona SOKOLENKO
Greitai gimtadienį švęs:
Kazimieras LUNECKAS
Rolandas JUZIKIS
Žurnalai
Paklausykite radijos
Klausykite į sveikatą!
Lietuvos radijas
Žinių radijas
VIDEO

Pavojingas pasieniečių darbas – BTV ekranuose nuo spalio 5 d. Visas laidas galite peržiūrėti adresu:

http://lnkgo.alfa.lt/visi-video/pasienio-sargyba/list

Lietuvos karių dienos minėjime pademonstruotas DW filmuota medžiaga apie Ukrainos-Rusijos pasienį (Eng)

Žiūrėti čia

Originali Lietuvos geležinkelių dovana Lietuvos 100-mečio proga
Užkrauta per 0.04 sekundes
1,089,055 unikalūs lankytojai